Projektovanie a výstavba LAN sietí

Bezpečná sieť je veľmi dôležitý prvok či v domácnosti alebo vo firmách..

V tejto dobe sú siete náchylné na útoky v každú možnú i nemožnú dobu. Sieť ktorá bola vybudovaná pred 2 rokmi je zastaralá a nespĺňa bezpečnostné štandardy dnes! Pred nedávnom bolo prelomené WPA2 šifrovanie Wi-Fi sietí, o pár dní na to prelomené šifrovanie OP eID kariet. Pár dní na to zas bezpečnostný incident, kde bolo možné podvrhnúť cez Váš router stránky, ktoré sa správajú ako originál, ale nie sú nimi! O pár dní na to vyše 209 slovenských webov ťažilo cryptomenu COINHIVE na Vašich PC bez Vášho vedomia! A to všetko je možné manažovať… Či už Vy, alebo pomocou vzdialenej pomoci automaticky alebo manuálne. A takto by som mohol písať čo všetko sa udialo za pár dní, týždňov, mesiacov.. Polovica týchto prípadov nemala žiaden vplyv na siete, ktoré spravujem, majú totižto dynamický systém, automatický firewall, alebo už dávno z predstihom prebehla aktualizácia aby moji klienti nemali problém na svojej sieti.
 


Optické a metalické siete
Postaviť dom alebo prerobiť byt je riadna drina… ale keď máte všetko hotové je to super… realita sa však mení ihneď ako si uvedomíte, že kde dať PC? Kde dat TV a domáce kino alebo kde vlastne zapojiť Vašu wifi? To isté platí pri stavaní bytoviek, alebo prerábkach nebytových kancelárskych priestorov. Neraz som sa stretol s týmto problémom. Riešil som inteligentné domy v ktorých bolo bez problémov 5km LAN kábla a 2km koaxiálneho kábla, 3 Wi-Fi ktoré mali možnosť roamingu a neskutočné množstvo nástennych zásuviek v každej miestnosti len pre prípad istoty.
Je veľmi dôležité zvoliť správny postup, urobiť si plán a vytroriť projekt ktorý myslí na všetko. Odkiaľ príde ISP , TV signál napr. od antény, paraboly a podobne, ale hlavne ako toto všetko bude distribuované do každého kúta domu, bytu či bytovku nevynechajúc spoločné priestory alebo záhradu.
 

To bola prvá etapa, plán a projekt. Druhá etapa je správne zvolený materiál začínajúc od zásuviek pre LAN kabeláž, pripojenie TV či rádia alebo satelitného set-top-boxu, vrátane kvalitného kábla, Wi-Fi distribúcie a zariadení ktoré budú internet a sieť rozvádzať.


Wi-Fi siete

Na Slovensku alebo v Čechách je internet podstatne rýchlejší, môžeme si v určitých lokalitách vyberať internet s rýchlosťou presahujúcu 25Mbps, 50Mbps alebo 100Mbps, dokonca aj 250Mbps. Ale položte si sami otázku : Ako rýchlo Vám ide WiFi? 5Mbps? 10Mbps?  Všetko záleží hlavne od zariadení a skúseností nastaviť takú Wi-Fi korektne. Aj domáca Wi-Fi môže ísť kľudne 60Mbps alebo 80Mbps a nestojí to toľko čo používane 3 ročné auto.

Máte dom dalej od mesta ale vidíte na rodičovský panelák? Alebo potrebuje spojiť kancelársku budovu s pobočkou? Wi – Fi antény a zariadena sú už viac vymakané. Antény a zariadenia pracujúce s rýchlosťou od 500Mbps do 1,4Gbps ktoré nemajú problém ak sú od seba vzdialené 13+km, alebo 20+km ba niektoré aj 100+km.

 

 

 

Máte otázku? Napíšte e-mail ..

Rýchly kontakt